Współcześni Pomorzanie. Jacy jesteśmy?
Jest pracowity, przedsiębiorczy i aktywny. Ceni rodzinę i dba o zdrowie – taki jest statystyczny mieszkaniec województwa pomorskiego. Aż 78 proc. osób twierdzi, że są dumni z tego, że mieszkają właśnie na Pomorzu. Co jeszcze liczby mówią o mieszkańcach naszego regionu?
Podczas inauguracji obchodów 25-lecia samorządu województwa pomorskiego w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku prof. Cezary Obracht-Prondzyński wygłosił wykład „Współcześni Pomorzanie – tożsamość, postawy, przekonania (o sobie i innych)”. Omówione w nim zostały szczegóły badania społecznego przeprowadzonego w ostatnim czasie wśród mieszkańców naszego regionu. Końcowy raport będzie gotowy w październiku 2023 r.
– Zbadaliśmy 6600 osób w całym województwie. Takich badań ani na Pomorzu, ani w innych regionach nigdy nie było – zaznaczył na wstępie prof. Cezary Obracht-Prondzyński.
Co z nich wynika? Przede wszystkim bardzo wysoki stopień identyfikacji z Pomorzem.
– Kiedy przypomnimy sobie, że nasz region złożony jest z wielu społeczności, nie tylko kaszubskiej czy kociewskiej, ale także wielu różnych nowych kultur, które stworzyły się po 1945 r., to fakt, że wszędzie na Pomorzu jest tak silna identyfikacja, stanowi w jakiejś mierze sukces 25 lat samorządu województwa – stwierdził prof. Cezary Obracht-Prondzyński. – Dodatkowo, aż 78 proc. osób twierdzi, że są dumni z tego, że są mieszkańcami Pomorza. Jest to bardzo wysoki wskaźnik. Generalnie jesteśmy zadowoleni z jakości życia w tym województwie oraz przekonani, że u nas po prostu żyje się lepiej niż w innych regionach kraju.
My o sobie i naszym regionie
Dla mieszkańców Pomorza najważniejszym wyróżnikiem naszego regionu jest jego potencjał turystyczny, przyroda i krajobrazy (morze, plaża, jeziora, rzeki, lasy) oraz zabytki i muzea. Istotne są również aspekt historyczny i kulturowy, tzn. Gdańsk i jego historia, „Solidarność” i jej dziedzictwo, wielokulturowość regionu i tradycje lokalne, w tym kultura kaszubska, a także potencjał gospodarczy, czyli przede wszystkim porty i statki umożliwiające transport i handel droga morską.
A jak oceniają siebie samych mieszkańcy i jakie przypisują sobie cechy?
– Oczywiście zwyczajowo tzw. autostereotypy są bardzo pozytywne. Co więc charakteryzuje Pomorzanina? Jest pracowity, przedsiębiorczy i aktywny. Ale są też inne ważne cechy: otwarty na ludzi i tolerancyjny – wyliczał prof. Cezary Obracht-Prondzyński. – Co ciekawe pod względem poglądów politycznych mieszkańcy Pomorza w sprawach obyczajowych są bardziej lewicowi, a prawicowi w sprawach gospodarczych. Gospodarczo jesteśmy więc bardziej wolnorynkowi, a bardziej liberalni w sensie obyczajowym.
Najważniejszymi wartościami dla mieszkańców Pomorza jest wszystko to, co jest związane z rodziną, zdrowiem i uczciwym życiem. Liczy się też samorządność, rozumiana nie tylko jako sprzeciwianie się centralizmowi, ale również jako wiara we własne możliwości, sprawczość działania i poczucie udziału w decydowaniu o losach naszych małych ojczyzn.
– Chciałbym, żeby to zapadło głęboko w pamięć wszystkim samorządowcom. Musicie zapomnieć o byciu tylko sprawnymi menedżerami. Dla ludzi ważniejsze są konsultacje, dialog i rozmowa niż najszybsze podejmowanie decyzji. Jeśli nie będziecie rozmawiali, nie będziecie traktowali mieszkańców w sensie podmiotowym, to ten technokratyzm zabije demokrację, nie tylko w wymiarze lokalnym – przestrzegał prof. Cezary Obracht-Prondzyński.