Pomorska brama na świat. 25 lat Samorządu Województwa Pomorskiego

Pomorska brama na świat. 25 lat Samorządu Województwa Pomorskiego

W tym roku Samorząd Województwa Pomorskiego obchodzi 25-lecie. W ramach cyklu artykułów przyglądamy się zmianom w województwie pomorskim, jakie zaszły w ciągu ćwierć wieku. Rozwój wielu branż nie byłby możliwy, gdyby nie rozwój infrastruktury. Świetnym przykładem znaczącego wpływu na gospodarkę regionu oraz poprawy życia mieszkańców jest Port Lotniczy Gdańsk i Pomorska Kolej Metropolitalna.

W 1998 roku przez gdańskie lotnisko przewinęło się ponad 230 tysięcy pasażerów. Pierwszy milion portu „pękł” w roku 2006, drugi w 2010, trzeci w 2015, a czwarty w 2016 roku. Rekordowy był rok 2019, kiedy odnotowani 5,4 mln pasażerów. W 2023 roku spodziewane jest przekroczenie tej liczby.

25 lat temu z gdańskiego lotniska można było polecieć tylko do czterech miast: Warszawy, Krakowa, Kopenhagi i Londynu. Wówczas lądowały na Pomorzu wyłącznie samoloty Polskich Linii Lotniczych LOT i SAS. Obecnie w siatce połączeń Port Lotniczy Gdańsk ma ponad 80 kierunków. Z Gdańska można polecieć na lotniska w 24 krajach Europy. Loty realizuje 10 linii lotniczych, najwięcej Ryanair i Wizzair.

Gdańskie lotnisko w 1998 roku był chwilę po otwarciu nowoczesnego jak na tamte czasy terminalu pasażerskiego T1, wybudowany w 1997 roku terminal miał prawie 10 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Obecnie gdańskie lotnisko ma nowoczesny terminal pasażerski T2, który był dwukrotnie rozbudowywany (ostatnio w 2022 roku) i ma powierzchnię 40 tys. m kw. Jest więc cztery razy większy niż terminal T1, który, mimo że wciąż istnieje, to praktycznienie nie jest już użytkowany.

Port Lotniczy Gdańsk nadal zamierza się rozwijać i w planach ma rozwój połączeń oraz wprowadzenie nowych linii lotniczych, także tych długodystansowych, regularnych i czarterowych, bo mieszkańcy Trójmiasta, całego Pomorza, ale także spoza naszego województwa chcą latać z Gdańska blisko i daleko. Obecnie sytuacja w branży lotniczej, po covidzie, po wybuchu wojny w Ukrainie, a także w związku z kryzysem finansowym, jest trudna. Mimo to, gdańskie lotnisko będzie rozwijać działalność, między innymi o zaplanowaną nową strefę komercyjną w ramach Airport City Gdańsk.

25 milionów pasażerów na 25 lat samorządu

Ważne dla rozwoju portu lotniczego jest jak najlepsze skomunikowanie. Pomorska Kolej Metropolitalna dała możliwość dojazdu do lotniska z Trójmiasta oraz Kaszub. Co dziesiąty pasażer lotniska korzysta z PKM.

Pomorska Kolej Metropolitalna S.A. została powołana 11 czerwca 2010 r. jako jednoosobowa spółka Samorządu Województwa Pomorskiego. Celem spółki jest prowadzenie inwestycji infrastrukturalnych na terenie województwa pomorskiego oraz zarządzanie wybudowaną przez siebie infrastrukturą kolejową.

Wybudowana przez spółkę w latach 2010-2015 linia PKM to pierwsza w Polsce linia kolejowa wybudowana przez samorząd, a nie przez PKP. W ciągu 8 lat od jej uruchomienia z przejazdów kolejowych na trasie PKM skorzystało prawie 25 milionów pasażerów. W latach 2021-2023 spółka ulepszyła wybudowaną w latach 2013-2015 infrastrukturę przeprowadzając jej elektryfikację. Dzięki temu w czerwcu 2023 r. na linię PKM mogły wjechać pierwsze pociągi elektryczne, zapewniające pasażerom jeszcze większy komfort i krótszy czas podróży.

Samorządowa spółka PKM SA jest także zarządcą infrastruktury kolejowej, na którą składają się linie kolejowe 248 i 253. PKM SA zarządza nie tylko torami i przystankami z charakterystycznymi czerwonymi wiatami. Pracownicy spółki obsługują i konserwują urządzenia do sterowania ruchem kolejowym, zarządzają infrastrukturą telekomunikacyjną, a także obsługują nieruchomości, które mogą od spółki wynająć inni przedsiębiorcy.

Pomorska Kolej Metropolitalna ma w planach również drugi etap – PKM Południe, dzięki któremu śródmieście Gdańska zostanie połączone z jego południowymi dzielnicami i okolicznymi gminami. Projekt zakłada przedłużenie istniejącej linii SKM od stacji Gdańsk Śródmieście do Kowal, z sześcioma nowymi przystankami po drodze, z których ostatni węzeł Kowale, będzie pełnił rolę dużego węzła przesiadkowego, integrującego transport kolejowy ze wszystkimi innymi środkami transportu (autobusy, tramwaje, rowery oraz wielopoziomowy parking PARK &RIDE dla kierowców z okolicznych gmin i turystów). Jest szansa na realizację I etapu PKM Południe (Gdańsk Śródmieście – Węzeł Kowale) do 2029 r., jeśli uda się uzyskać dofinansowanie z UE oraz niezbędne decyzje administracyjne.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.